ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Վիեննայում ընթացող Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 8-ին հանդիպեց Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Պակ Բյոն-Սոկի հետ:
Ընդգծելով, որ Կորեայի Հանրապետությունն ասիական տարածաշրջանում Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է` ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստեց, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-կորեական միջխորհրդարանական համագործակցության դերը մեծ է: ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի վերաձեւավորումից հետո երկու խորհրդարանների շփումներն ու փոխգործակցությունն առավել կխորանան եւ կամրապնդվեն: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծեց Կորեայի կառավարության կողմից ՀՀ ԱԺ-ին տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու փաստը:
Գոհունակությամբ նշվեց, որ Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA) կողմից Հայաստանում իրականացվել են տարաբնույթ ծրագրեր: Ալեն Սիմոնյանը կորեացի գործընկերոջը մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկա փուլի մասին: Հանգամանալից ներկայացվեցին նաեւ Ադրբեջանի կողմից պահվող անձանց, այդ թվում` կանանց եւ քաղաքացիական անձանց վերադարձնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահն ի պատասխան նշեց` որպես պատերազմներ վերապրած ազգի ներկայացուցիչ` լավ է հասկանում այդ ցավը եւ խնդրեց փոխանցել իր սատարումն ու աջակցությունը զոհվածների եւ ռազմագերիների ընտանիքների անդամներին:
Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ Հայաստանը գնահատում է Կորեայի Հանրապետության դրսեւորած հավասարակշռված եւ չեզոք դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում եւ հուսով է, որ Կորեան կշարունակի աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին` ուղղված հարցի խաղաղ հանգուցալուծմանը:

8 сентября Председатель НС А.Симонян в рамках V Всемирной конференции глав парламентов в Вене встретился со спикером Парламента Республики Корея Пак Бён-Соком.
Подчеркнув, что Республика Корея является одним из важных партнеров Армении в азиатском регионе, Председатель НС заявил, что роль армяно-корейского межпарламентского сотрудничества весома с момента установления дипломатических отношений. Глава законодательного органа РА выразил уверенность, что после формирования   в НС группы дружбы Армения-Корея  контакты и сотрудничество между парламентами двух стран еше более углубятся и укрепятся. Спикер армянского парламента подчеркнул факт оказания технической помощи правительства Кореи Национальному Собранию РА.
С удовлетворением отмечено, что Корейское агентство международного сотрудничества (KOICA) реализует в Армении различные программы. А.Симонян детально проинформировал корейского коллегу о нынешнем этапе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Подробно представлена ​​ также работа по возвращению удерживаемых Азербайджаном лиц, в том числе женщин и гражданских лиц.
Спикер парламента Республики Корея заявил в ответ, что как представитель народа, пережившего войны, он понимает боль утрат и попросил передать свою поддержку членам семей погибших   и военнопленных.
А.Симонян отметил, что Армения ценит взвешенную и нейтральную позицию Республики Корея по Нагорно-Карабахской проблеме и надеется, что Корея и впредь будет содействовать   усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию вопроса.